Dla Katechetów

 

I my znajdujemy się dziś w samym centrum dramatycznej walki między „kulturą śmierci” i „kulturą życia”. Ale blask Krzyża nie zostaje przesłonięty przez ten mrok – przeciwnie, na jego tle Krzyż jaśnieje jeszcze mocniej i wyraźniej, jawi się jako centrum, sens i cel całej historii i każdego ludzkiego życia.

św. Jan Paweł II, Encyklika Evangelium Vitae

W dobie nasilonej walki o dusze, serca i sumienia dzieci i młodzieży, przynaglani wciąż aktualnym wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej i Jej wiernego syna – Świętego Jana Pawła II, chcemy zapraszać dzieci i młodzież do żarliwej modlitwy za ich młodszych braci, siostry, kolegów… Aby mogli się urodzić i zrealizować plan, który ma dla nich Bóg – dawca wszelkiego życia. Fałsz, sączony na tysiące sposobów do ich niewinnych serc i umysłów, może zostać zdeptany jak głowa węża dzięki codziennej modlitwie różańcowej, formującej dusze ku Cywilizacji Życia.

 

Poniżej przedstawione są zagadnienia dotyczące krzewienia Duchowej Adopcji wśród dzieci i młodzieży przez katechetów i duszpasterzy. Oprócz wskazówek, jak rozmawiać z młodymi na ten temat, znajdziecie odpowiedzi na pytania zadawane przez dzieci i młodzież, a także przygotowane przez specjalistów konspekty katechez.

Konspekt lekcji na temat Duchowej Adopcji

Pobierz konspekt lekcji dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej opracowany przez dr Anetę Rayzacher-Majewską. Podczas lekcji dzieci dowiedzą się, jak można zostać Małym Pomocnikiem Boga i stać się dla nienarodzonego dziecka opiekunem podobnym do Anioła Stróża albo do kochającej babci, która modli się za swoje wnuczęta, gdy tylko poczną się pod sercem mamusi.

Pobierz: Katecheza klasy 1-3

Ilustracja z katechezy dla dzieci – schemat wzrostu rośliny.

Prezentacja dla dzieci o Duchowej Adopcji

Możesz skorzystać podczas prowadzonej katechezy z prezentacji dla dzieci, w której wyjaśniona jest idea Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz zawarte są informacje, jak można ją podjąć. Na końcu prezentacji zawarta jest informacja o aplikacji dla dzieci Mali Pomocnicy Boga. Po uruchomieniu trybu „Pokaz slajdów” pojawia się głos lektora.

Pobierz: Prezentacja dla dzieci o Duchowej Adopcji.

Aplikacja dla dzieci Mali Pomocnicy Boga

Możesz zachęcić dzieci, które chcą podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, aby pokazały rodzicom i skorzystały z aplikacji z rozważaniami dla dzieci do Duchowej Adopcji – Mali Pomocnicy Boga. Aplikację pobiera się na telefon przez sklep Google Play lub App Strore (aplikacje na smartfona do pobierania aplikacji mobilnych). 

Aplikacja Mali Pomocnicy Boga zawiera:

  • Wyjaśnienie idei Duchowej Adopcji
  • Tekst przyrzeczenia składanego przez osobę podejmującą Duchową Adopcję
  • Tekst modlitwy codziennej
  • Rozważanie do tajemnicy różańca przypadającej danego dnia
  • Ilustrację do rozważania
  • Możliwość ustawienia przypomnienia o modlitwie
  • Możliwość wyboru daty rozpoczęcia modlitwy.

Zachęcamy, abyś przed poleceniem aplikacji dzieciom pobrał(a) Do pobrania i wydruku ulotka informacyjna o aplikacji.

Pobierz: Ulotka Mali Pomocnicy Boga (pdf)

Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje na temat rozważań dla dzieci Mali Pomocnicy Boga oraz świadectwa dzieci podejmujących Duchową Adopcję znajdziesz na stronie Dla Rodzin oraz Świadectwa. Informacje o aplikacji dla dzieci znajdziesz na stronie Narzędzia

Już wkrótce…

Szczegółowe informacje na temat rozważań dla dzieci Mali Pomocnicy Boga oraz świadectwa dzieci podejmujących Duchową Adopcję znajdziesz na stronie Dla Rodzin oraz Świadectwa. Informacje o aplikacji dla dzieci znajdziesz na stronie Narzędzia

Już wkrótce…

Informacje o aplikacji dla młodzieży znajdziesz na stronie Narzędzia.

Już wkrótce…

Informacje o aplikacji dla młodzieży znajdziesz na stronie Narzędzia.

Naucz dzieci nowej piosenki: Puk puk

Zobacz świadectwo 12-letniej Marianny:

Pobierz: Konspekt katechezy dla klas 1-3 SP (pdf)

Pobierz: Prezentację dla dzieci o DA (ppt) z dźwiękiem w trybie „Pokaz slajdów”

Pobierz: Ulotkę o aplikacji dla dzieci

 Niebieska Szkatułka | audycja dla dzieci

Animatorzy Duchowej Adopcji

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy przeprowadzeniu przyrzeczeń Duchowej Adopcji w parafii, w przygotowaniu konferencji dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania lub tematycznej katechezy, możesz poprosić o wsparcie Animatora Duchowej Adopcji. Znajdź Animatora w Twojej okolicy i wyślij mu wiadomość. 

Serwis używa plików cookies w celach statystycznych. Możesz wyłączyć akceptowanie cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.  Projekt i wykonanie: ENO